Asekuracja przed zaczadzeniem

Zagrożenie zaczadzeniem jest wiecznie sporym problemem społecznym w Polsce. Beztroskie stanowisko wobec ogrzewania, a nieraz zwykła beztroska skutkują wieloma osobami poszkodowanymi przez dwutlenek węgla każdej zimy. Tlenek węgla, który popularnie zwiemy czadem jest bezwonnym gazem, który jest trujący dla wszystkiego co żyje. Tworzy się kiedy w wyniku braku dostępu świeżego powietrza zachodzi niezupełne spalanie opału w instalacji grzewczej.

Kto ryzykuje najbardziej?

Największe niebezpieczeństwo skażenia tlenkiem węgla istnieje we wnętrzach, w których instalacja C.O. jest nieszczelna (zobacz także), a przy tym nie ma dobrej wentylacji, np. wskutek umyślnego zapchania kratek wentylacyjnych lub po wymianie okien i drzwi na szczelniejsze. Okna dawnego rodzaju przy swoich wadach (jak np. duże utraty ciepła) umożliwiały jednakowoż na dostarczenie lepszego przepływu powietrza co jest utrudnione przy nowych oknach plastikowych. Jednakowoż także one mają mikrowywietrzniki, chociaż cyrkulacja powietrza nie jest do tego stopnia efektywna jak w przypadku starszych okien drewnianych.

Co można zrobić by zmniejszyć ryzyko?

By zmniejszyć ryzyko zatrucia czadem trzeba zwłaszcza dostarczyć optymalny poziom obiegu powietrza w pomieszczeniu i doszczelnić samą instalację grzewczą (bez względu co jest źródłem ciepła – piec C.O., kocioł gazowy albo kominek). Nie można zasłaniać wywietrzników ponieważ utrudnia to wymianę powietrza w mieszkaniu, a okresowo należy wywietrzyć pomieszczenie. W regularnych przedziałach czasu należy skontrolować kondycję kanałów wentylacyjnych i dymowych, a w razie potrzeby uszczelnić komin.

Symptomy zaczadzenia

Symptomami zatrucia czadem są boleści i zawroty głowy, odczucie zmęczenia, dolegliwości z oddychaniem, senność i wymioty. W przypadku stwierdzenia tego rodzaju symptomów należy bezwzględnie bez zwłoki przewietrzyć wnętrze i zadzwonić po karetkę pogotowia.

Na koniec…

Trzeba też pamiętać, zwłaszcza w przypadku źródeł ogrzewania ustawionych w środku budynku a nie w odrębnym miejscu o tym iż do właściwego procesu spalania konieczny jest regularne dostarczanie czystego powietrza. Spalanie to proces utleniania i tylko przy dobrej cyrkulacji następuje całkowite spalanie, w trakcie którego tworzy się dwutlenek węgla.